MATURALAC 02. - 06. 06. 2009.

Autor: Nevenka Harjač, 8. 6. 2009.

Naš put u Makarsku!

Sedmaši su zajedno sa svojim razrednicama Mirjanom Vusić i Martinom Putanec te učiteljicom Nevenkom Harjač proveli maturalac u Makarskoj.Kako je bilo pročitajte više o tome u
oprširnije.

Naš put u Makarsku!

2.6. Polazak, konačno!
Taj dan je napokon došao! Krenuli smo na maturalac, najvažnije i najzabavnije putovanje u našim životima. Barem ga mi tako doživljavamo. Nakon neprospavane noći, u 5 sati ujutro, krenuli smo autobusom ispred škole. Iako nenaspavani, nismo bili umorni. Cijelim smo putem pjevali uz gitaru i dobro se zabavljali. Put do Zadra, naše prve stanice, preletio je u trenu. Vidjeli smo crkvu sv. Donata, sv. Stošije, slušali zvukove čuvenih morskih orgulja i pogledali fascinantan Pozdrav suncu. Drugo stajanje obavili smo u Ninu, starom gradiću punom znamenitosti. Vodičica nam je pokazala skulpturu posvećenu knezu Branimiru, ispripovjedila nam o Donjogradskim vratima, crkvi sv. Anselma, ali i o misterioznoj crkvici sv. Križa. Tu crkvicu nazivaju najmanjom katedralom svijeta. Poželjeli smo želju i sreću kod kipa biskupa Grgura Ninskog. Vjeruje se da njegov pozlaćeni palac donosi sreću. Put nas je zatim odveo u Makarsku. Uzbuđenje je sve više raslo i do vrhunca stiglo stajanjem pred hotelom Rivijera. Uzbuđeni smo se raspakirali i otišli pogledati tko je u kojoj sobi. Nakon večere otišli smo u šetnju Makarskom.

3.6. Prvo kupanje
Nakon doručka otišli smo u centar Makarske te posjetili Malakološki muzej. Dojmile su nas neobične školjkice svih boja, oblika i veličina donesene iz svih mora svijeta. Povratkom u hotel slijedio je ručak, a poslije kupanje. Pronašli smo pogodnu plažu i žurno se bacili u more. Neplivači u plićak, a plivači u duboku vodu. Iako temperatura nije bila visoka, nama nije bilo hladno. Ugrijali smo se i zabava je počela. Nakon brčkanja vratili smo se u hotel na večeru.

4.6. Grad spomenik
Rano smo ustali. Poslije doručka brzo smo krenuli u, kako ga neki nazivaju, najljepši hrvatski grad Dubrovnik. Uz kratko stajanje u Neumu, stigli smo. Očarao nas je taj grad. Vidjeli smo sve ljepote toga grada. Uz vodičicu prošli smo Onofrijevu česmu, Stradun, mjesto gdje se igrao prvi nogomet i prvo sirotište. Čuli smo i ponešto o poznatom dubrovačkom komediografu Marinu Držiću i Ivanu Gunduliću. Obišli smo i poznate velebne zidine s kojih se proteže pogled na cijeli Dubrovnik i na kojima se nekada vijorila zastava s natpisom Libertas. Nakon kulturnog obilaska otišli smo na kupanje.

5.6. Kanjonom rijeke Cetine
U Omiš smo krenuli kako bi vidjeli kanjon rijeke Cetine. Brodicama smo se vozili njezinim tokom. Prirodne smo ljepote vidjeli u njihovom punom sjaju. Nakon kratke vožnje zaustavili smo se u Radmanovim mlinicama gdje smo popili sokove i pojeli sladolede. Vratili smo se i našli prekrasnu pješčanu plažu. Kako je voda plitka, zabavili smo se igranjem picigina. Našoj razrednici Mirjani Vusić toga je dana bio rođendan. Mi smo je za večerom iznenadili tortama. Rođendan smo proslavili plesanjem na terasi hotela te pjevanjem pjesama uz gitaru u našem hotelu. Sjajno smo se zabavili.

6.6. Sve što je lijepo kratko traje
Došao je i zadnji dan našeg maturalca. Poslije doručka otišli smo u Makarsku obaviti posljednju kupovinu prije polaska. Kući smo krenuli nakon ručka. Ali našem putu još nije bio kraj. Posjetili smo Split, najveći grad na našoj obali. Vidjeli smo Dioklecianovu palaču,
poznatu splitsku rivu, spomenik Marku Maruliću… I u Splitu se kao i u Ninu nalazi kip Grgura Ninskog. Za sreću smo ga ponovno dirnuli za zlatni palac.
Posjetili smo i slapove Krke, jedan od 7 hrvatskih nacionalnih parkova. Krenuli smo kući. Kako bi izbjegli glad, u Karlovcu smo otišli u McDonalds. U autobusu se pjevalo. Provodili smo zajedno posljednje trenutke našeg maturalca. Kada smo ugledali tablu s natpisom Lepoglava i svoje roditelje ispred škole, istodobno smo osjetili sreću i tugu. Bili smo svjesni da je maturalcu došao kraj i da se takvo putovanje više neće ponoviti, ali i da smo se odlično zabavili. Dugo očekivano putovanje preletjelo je u trenu,a u mislima nam se vrtjela ona poznata uzrečica „Sve što je lijepo kratko traje!“

Damira Veseljak,7.b