Proslava 50. obljetnice preseljenja u novu školsku zgradu

Autor: Nevenka Harjač, 21. 12. 2018.

Školstvo u gradu Lepoglavi započelo je davne 1845. godine i školu je tada polazilo više od 800 učenika. Zbog nedostatka prostora i prevelikog broja djece nastava se neko vrijeme održavala svaki drugi dan i na različitim lokacijama pa je zbog toga otvorena nova školska zgrada čiju smo 50. obljetnicu otvaranja, svečanom priredbom proslavili 19. prosinca.

Kroz sve to vrijeme škola se razvijala i u posljednjih 10-ak godina škola je značajno obogaćena i osuvremenjena. Najveće bogatstvo su učenici i njihovi uspjesi kojih ne nedostaje.
O kontinuitetu osnovnoškolskog obrazovanja u gradu Lepoglavi više je u pozdravnom govoru rekao ravnatelj škole Ratko Tomić.
- Opremljene su učionice, informatički kabinet, a vođenjem brige o okolišu i podizanjem ekološke svijesti kod učenika i djelatnika, 2002. godine postali smo Eko-škola čiji smo status nekoliko puta obnovili što je bila potvrda kvalitete rada usmjerene na problematiku okoliša. 2004. godine otvorena je školska sportska dvorana i te smo godine u Republici Hrvatskoj bili škola s najvećim brojem učenika koja je krenula u jednosmjensku nastavu. Godinu dana kasnije škola je dobila bežičnu internetsku vezu, a 2008. je godine Hrvatska radiotelevizija školski okoliš proglasila najljepšim školskim vrtom u Republici Hrvatskoj. Od važnijih ulaganja izdvojio bih zamjenu krovišta i stolarije te postavljanje fasade 2011. godine te puštanje u rad solarne elektrane čime smo postali prva škola u Hrvatskoj sa solarnom elektranom. Kao jedina škola u Hrvatskoj 2013. godine ugradili smo i dizalice topline. Narednih godina u školi je uređen hol, u dvorani i školi dotadašnja rasvjeta zamijenjena je led rasvjetom, a ove godine obnovljen je atrij škole čime je učenicima omogućeno da tijekom odmora borave na otvorenom. Također, ove je godine na HRT-ovu natječaju Najljepši školski vrtovi škola osvojila 2. mjesto u kategoriji obnovljivi izvori energije. Uz sve navedeno i nenavedeno mislim da smo danas, bez samohvale, jedna od najopremljenijih škola u Republici Hrvatskoj.

Na svečanoj priredbi prisustvovala je i pomoćnica ministrice obrazovanja Lidija Kralj koja je istaknula da ju veseli činjenica da škola uspijeva povezati višestoljetnu tradiciju i suvremenu tehnologiju. Prisutnima se obratio i gradonačelnik Lepoglave Marijan Škvarić koji je s ponosom istaknuo da je bio u prvoj generaciji učenika koji su svoje obrazovanje započeli u novoj školskoj zgradi. Tomislav Paljak, dožupan Varaždinske županije, također bivši učenik škole, istaknuo je kako je Varaždinska županija daleko iznad obrazovnog standarda zemlje.