TEMATSKI DAN VALENTINOVO

Autor: Nevenka Harjač, 26. 5. 2009.

U petak 13.02. 2009. održan je tamatski dan " Valentinovo".

Tematski dan
VALENTINOVO
13. 2. 2009.

SARA I SANJA

O VALENTINOVOM

*Dobro došli na Tematski dan povodom sutrašnjeg Valentinova. Sara i Sanja uvele su nas u svijet zaljubljenih i ljubavi. A Danijela i Lea sve o sv. Valentinu. Znamo da ljubav pokreće svijet. Bez ljubavi i njezine snage, patnje bi bilo previše. No, kaže jedna poslovica:
„Ljubav je tragedija razuma,
a strada onaj koji najviše voli.“
O ljubavi se pjevalo, pjeva, piše, stvara, ljubav je vječna inspiracija. Sigurno ste već primijetili slajdove koji se vrte na platnu, to su pripremile osmašice.
A sada će nam se pridružiti pedagoginja naše škole Valerija Večei Funda, koja će kazivati stihove iz svoje zbirke pjesama, uz glazbenu pratnju na gitari koju će svirati Sebastian Hodalj.
Poslušajmo ih!

VALERIJA VEČEI FUNDA I SEBASTIAN

* Ovo je bilo romantično. A kako petaši doživljavaju romantiku, pogledajte!
Možda je ovo predstava za sedmaše i osmaše, ali Robert, Marija, Mario, Martina i moja mala malenkost – zaljubljive smo prirode i eto nas…

ZALJUBLJENI KEKSPIR

*Vidjeli ste kako na krilima ljubavi, ljubav i nije uspjela ostati. Šekspir bi se zaista zabrinuo, i zapitao gdje li je nestala ljubav?
Danas su za vas Šekspira na engleskom jeziku pripremili Sebastian Hodalj i Patricija Šobak. Oni će kazivati stihove iz najpoznatije Šekspirove tragedije Romeo i Julija. Poslušajmo ih.

SEBASTIAN I PATRICIJA

* A na njemačkom jeziku čut ćemo Saru, Luciju, Patriciju, Lauru i Unu kako progovaraju o ljubavi.

SARA, LAURA, PATRICIJA, UNA

PLES LUCIJE I NIKOLE

*Ples je zaista povezan s ljubavlju i zaljubljenošću. A sada slijedi kratka modna revija naših učenica. Molim da ih podržite jednim velikim pljeskom!

MODNA REVIJA

*A, meni kao petašici, sada mi se čini da među težim stvarima u životu, izgleda da je ljubav najteža. Ali to kod mene neće biti tako.

I kad vam netko kaže: Ljubav pokreće svijet, vjerujte mu, jer snaga je u ljubavi, a tko ljubavi ima vlada.

Kroz program vas je vodila Anamarija Žuliček, i ne zamjerite ako je bilo pogrešaka, krivih koraka, zabune, zaboravljenih stihova… jer za ovaj tematski dan spremali smo se s velikim osmjesima i s puno, puno volje.

Hvala vam!
Do sljedećeg susreta želim vam puno petica, prijatelja, druženja i naravno ljubavi.

Ali to nije sve!

Slijede karaoke!

VALENTINOVO

V1 : Sveti Valentin bio je svećenik u vrijeme rimskog cara Klaudija, a godine 269. ili
270. mučenički je pogubljen.

V2: Latinska riječ „valens“ znači zdrav, krepak. Iz tog je razloga nastao običaj u
nekim europskim zemljama, a naročito u Sjevernoj Americi, da ljudi na njegov
blagdan izmjenjuju čestitke i darove: žele si zdravlje i sreću, svako dobro.

V1: Iz tog razloga, katolički ga vjernici smatraju zaštitnikom od svih bolesti, a
naročito od zaraznih.

V2: No, sveti Valentin je zaštitnik mladih i zaljubljenih.

V1: Zašto?!

V2: Valentin spada skupini svetaca koji navještaju proljeće, novi život. Njegov se
blagdan oduvijek slavi 14. veljače, točnije punih 17 stoljeća.
Stara poslovica kaže: „Došao je Valentinov blagdan i svaka je ptica već sebi
izabrala pticu-družicu.“

V1: Aaa, zato naši stari kažu da se za Valentinovo „tičeki ženiju“!

V2: Tako je! Zajedništvo i toplo gnijezdo dragi su svakome: velikima i milima;
mladima i starima. Zato je Valentinovo svima dragi blagdan i dan kada jedni
drugima na poseban način pokazujemo koliko nam znače i koliko ih volimo.

V1: E, pa i mi smo se ove godine u našoj školi na poseban način pripremili za ovaj
dan. Osim što ćemo svečano i radosno obilježiti ovaj dan, možda nekoga
potaknemo da se odvaži i pokaže svoju ljubav osobi u koju je zaljubljen?!

V2: Vidjet ćemo kako su u prošlosti mladi jedni drugima iskazivali ljubav i to od
biblijskih vremena, slušajući stihove „Pjesme nad pjesmama“ pa sve do
najslavnijeg para svih vremena Romea i Julijet.

V1: Nakon kratkih scenskih prikaza zaljubljenih parova, imat ćete i vi priliku
pjesmom doći do srca drage vam osobe u karaokama koje ćemo po drugi put
održati u našoj školi.

V2: Budite pažljivi i dobro osluškujte, možda baš vama netko šalje tajnu ljubavnu
poruku!

Tematski dan

Dan ljubavi

Svi smo bili barem jednom ludo zaljubljeni. Valentinovo je jedan od najljepših dana u godini, dan svih onih koji su sretni, ali i manje sretni u toj čudnovatoj ljubavi. Zato smo mi baš povodom Valentinova, odlučili održati tematski dan. U holu škole nakon 4. sata održana je priredba s ljubavnim sadržajima. Čuli smo recitacije na njemačkom i ulomak iz najpoznatije Sheaksperove tragedije Romeo i Julija na originalnom viktorijanskom engleskom jeziku. Nakon originala atmosferu su podigli naši petaši koji su kazivali igrokaz Gromeo i Tulija. Ljubavne stihove iz svoje zbirke kazivala je Valeria Večei-Funda uz glazbenu pratnju na gitari Sebastiana Hodalja. stihove je kazivala Nastupili su i plesači naše škole Lucija Mađar i Nikola Bistrović sa spletom latinoameričkih plesova. Vrhunac priredbe bila je modna revija učenica viših razreda. Uz pjesmu i kolače, koje su cijeloga dana prodavali naši sedmaši s ciljem prikupljanja novca za svoj maturalac, našemu je druženju došao kraj. Sretni i do ušiju zaljubljeni razišli smo se mislima o svojim simpatijama. Ipak je Valentinovo Dan zaljubljenih!

Damira Veseljak, 7.b

JESTE LI ZNALI:

- da se najstarija crkva posvećena svetom Valentinu nalazi u Rimu, a sagrađena je u 4. st, postoji još i danas
- da su od imena Valentin izvedena imena: Valentina, Tina, Tinka, Valenka, Valika, Tin, Vala, Valent, Valko, a u prijevodu: Zdravko, Zdravka
- da je Crkva od vjernika tražila da vjenčanja ne slave u vrijeme velikih blagdana (na Božić, na Uskrs), jer su oni zasebna slavlja cijele zajednice, a naročito je tražila da se ne priređuju bučne svadbe u adventu i korizmi, već izvan takvih razdoblja; Valentinovo je kalendarski baš u takvom vremenu (između adventa i korizme)