Posjet osoba s invaliditetom

Autor: Nevenka Harjač, 7. 4. 2017.

Dana 3. travnja 2017. godine našu su školu posjetili Denis Marijon i Albina Žnidar iz Hrvatskog saveza udruga za mlade i studente s invaliditetom. Prilikom posjeta učenicima od 5. do 8. razreda održali su predavanje o osobama s invaliditetom. Na taj su način učenici iz prve ruke mogli saznati kako žive osobe s invaliditetom te s kojim se poteškoćama susreću u svakodnevnom životu. Također, naučili su pravilan naziv koji se koristi za osobe s invaliditetom te na koji se način institucije mogu prilagoditi osobama s invaliditetom. Predavači su objasnili pojam i vrste invalidnosti te načine na koje se osobama s invaliditetom može pomoći. Naime, u javnosti im se nerijetko događa da im ljudi pristupaju neprikladno pri čemu im ponekad više odmažu nego pomažu. Želeći potaknuti učenike na razmišljanje, postavljali su pitanja koja im na neki način čine svakodnevicu. Na taj način su otkrili kako mogu voziti automobil, kuhati, raditi i sl. Na kraju su bili otvoreni i spremni odgovarati na pitanja koja su im bila postavljena, pa je tako Albina odgovarala na pitanja o svojoj sljepoći, a Denis o životu u kolicima. Navedeno je predavanje održano u sklopu projekta „Iskustvom i znanjem do jednakosti“ koji je SUMSI u 2016. godini prijavio na natječaj Ministarstva znanosti i obrazovanja.