Izlet u Vukovar

Autor: Nevenka Harjač, 21. 10. 2014.

Terenska nastava Vukovar- Osijek

Učenici osmih razreda Osnovne škole Ante Starčevića Lepoglava krenuli su na terensku nastavu Slavonijom 17. listopada 2014. godine sa svojim razrednicima Josipom Gunekom i Mihaelom Grd uz pratnju ravnatelja škole, profesora Ratka Tomića.

Živa Bajsić, 8. a

Terenska nastava Vukovar- Osijek

Polazište je bilo sa školske autobusne stanice u 5 sati ujutro. Krenuli smo putem Varaždina te autoceste za Zagreb. Prvo i glavno odredište bio je grad Vukovar, no usput smo i razgledali đakovačku katedralu.

Došavši u Vukovar, prvo smo posjetili vukovarski muzej, tj. bolnicu gdje nam je bio prikazan kratkometražni film o ratnim zbivanjima u i izvan bolnice tijekom 1991. godine. U podrumskim prostorijama Vukovarske bolnice spašeni su životi nekoliko stotina ranjenika i bolničkog osoblja tijekom višemjesečne okupacije grada, no neki nisu uspjeli doći do bolnice te su smrtno stradali ili ih se još dan danas smatra nestalima. U njihovu čast na pločicama bolnice otisnuta su njihova imena te datumi tih tragičnih trenutaka. Nakon obilaska bolnice krenuli smo na Ovčaru, logor, gdje su, oni koji su tamo bili ubijeni, proveli zadnje trenutke svojeg života. U mračnoj prostoriji vodič nam je ispričao kako su oni tamo provodili sate i sate boreći se za vlastiti život i na kraju nisu preživjeli. Nakon razgledavanja Ovčare uputili smo se na Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata. Ondje su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske, to je jedno od najljepših groblja, a ti su ljudi to zaslužili i dokazali svojom hrabrošću. Posjetili smo i križ na ušću rijeke Vuke i Dunav, to je spomenik za sve one koji su svoj život dali za slobodnu i neovisnu Hrvatsku, za svoju domovinu. Vidjeli smo i Vodotoranj koji je još uvijek u lošem stanju i koji vjerojatno nikada neće biti obnovljen zbog same simbolike teških vremena.

Nakon što smo razgledali gotovo cijeli Vukovar, ponovo smo krenuli na put, za najveći grad Slavonije, Osijek. Šetali smo centralnim dijelom grada te razgledavali njegove ljepote. Imali smo i slobodno vrijeme koje smo ponajviše potrošili uživajući u McDonaldsu. No, došlo je i vrijeme za odlazak kući. Ali to nije bio kraj našem učenju, a za to se pobrinuo ravnatelj, prof. Ratko Tomić koji nas je i tijekom vožnje obogaćivao korisnim i zanimljivim informacijama o poljoprivredi i kulturi čitave Slavonije.

U večernje doba stigli smo u Lepoglavu gdje su nas veselo dočekali roditelji.

Živa Bajsić, 8. a