Terenska nastava petih razreda u Čakovcu

Autor: Nevenka Harjač, 6. 11. 2012.

Terenska nastava petih razreda u Čakovcu

Od ideje do animiranog filma

Učenici 5. razreda u petak 26. listopada 2012. godine bili su na terenskoj nastavi u Čakovcu. Voditelji terenske nastave bile su razrednice Zorica Strmečki, Gordana Perković i učiteljica hrvatskoga jezika Mirjana Vusić.

Dolaskom u Čakovec, učenici su uz stručno vodstvo razgledali Muzej Međimurja Čakovec.U muzeju su kronološki prezentirani predmeti od Prapovijesti do moderne umjetnosti 20. stoljeća. Veliko zanimanje učenika plijenio je etnografski odjel, na kojem su kroz devet prostorija prikazani predmeti, običaji i seoski radovi specifični za Međimurje, podijeljeni u 4 godišnja doba. U prizemlju palače, unutar četverokutnog dvorišta nalazi se Lapidarij – zbirka kamenih spomenika od Antike do Novog vijeka i biste hrvatskih i mađarskih dostojanstvenika iz 17. stoljeća smještene pod arkadne lukove.

Slijedio je posjet i radionica u Školi animiranog filma (ŠAF) gdje su učenici imali priliku upoznati se s osnovama stvaranja animiranih filmova, i animacijskim tehnikama. Naučili su kako nastaju kolažni, crtani i lutkarski filmovi za koje je najvažnije da krenu od dobre ideje. Pogledali su i  neke nagrađene crtane filmove koji su nastali u ŠAF-u.

U Centru za kulturu Čakovec odgledali su jedan od najpoznatijih animiranih filmova Ledeno doba 4. (Manny, Diego i Sid ukrcali su se na još jednu avanturu nakon što se njihov kontinent rastopi. Koristeći santu leda kao brod, krenuli su istraživati novi svijet, u kojem se susreću s morskim stvorenjima i ulaze u bitke s gusarima).