Razgovor s književnicom Nadom Mihoković-Kumrić

Autor: Nevenka Harjač, 22. 3. 2012.

Sretan završetak

Nada Mihoković-Kumrić, književnica za djecu, rođena je 1951. godine u Novigradu Podravskom. Završila gimnaziju u Koprivnici, diplomirala na Farmaceutsko-biokemijskom fakultetu u Zagrebu. Oduvijek je voljela pisati i postati pisac.Članica je Društva hrvatskih književnika i Hrvatskog društva književnika za djecu i mlade. Nagrađena je drugom nagradom za igrokaz na natječaju Vesele sveske 1988. godine, trećom nagradom za igrokaz na natječaju Modre laste 1988. godine, prvom nagradom za kratku priču na Književnom natječaju radnika 1986. i 1987. godine. Najpoznatija književna djela su, "Tko vjeruje u rode još", "Lastin rep", "Mjesto pod suncem", "Mrazovac", "Vjetar kroz kosu", "Vrijeme je", "Lastin ne rep". Danas živi u Velikoj Gorici i vlasnica je ljekarne u Buševcu. Književni susret u našoj školi bila je prilika da razgovaramo s književnicom o njezinom radu.

INTERVJU

S koliko ste godina počeli pisati i odlučili postati književnica?

Počela sam pisati sa 13 godina.

Kada ste započeli pisati prvu knjigu?

Lastin rep sam počela pisati sa 15 godina i između početka i završetka knjige bilo je par stanki, a sa 46 godina knjiga je završena i izdana.

Pišete li knjige za djecu ili odrasle?

Pišem knjige za djecu, tinejdžere, a ima i nešto za odrasle.

Kako dolazite do naslova svojih knjiga?

Za neke knjige znam već unaprijed imena,a za neke tek naknadno kad napišem knjigu.

Pišete li događaje iz svoga djetinjstva?

U svakoj mojoj knjizi nađe se neki dio iz moga djetinjstva.

Volite li čitati?

Volim, a znam pročitati i tri knjige na tjedan.

Napisali ste deset knjiga, koja vam je najdraža?

Da, napisala sam deset knjiga, a najdraže su mi Lastin rep i Vjetar kroz moju kosu.

Volite li pisati djela sa sretnim ili tužnim završetkom?

Knjige ponajviše govore o ružnim stvarima, ali završi sretno. Ako ne u tom djelu, onda u njegovom nastavku.

Dijelite li autograme?

Dijelim autograme, ali ne po ulicama jer to nije takva vrsta slave.

Što radite u slobodno vrijeme i nešto o sebi?

Po zanimanju sam farmaceutkinja i radim u ljekarni, a u slobodno vrijeme vozim bicikl i idem u kazališta. Volim strane jezike, a znam francuski, ruski,njemački, engleski. Imam dvoje djece i čekam unuka.

Što poručujete nama mladima?

Ne činite drugima što ne želite da drugi čine vama.

Novinarska grupa