Terenska nastava 8. razreda u Zagrebu

Autor: Nevenka Harjač, 5. 12. 2011.

Terenska nastava 8. razreda u Zagrebu

FOOTLOOSE i Muzej Mimara

Učenici 8. razreda 18. studenog 2011. sa svojim razrednicima i profesoricama hrvatskoga jezika bili su terenskoj nastavi u Zagrebu. Posjetili su i razgledali Muzej Mimara u Zagrebu i odgledali mjuzikl „Footloose“ u Kinu Studentskoga centra.

O predstavi:

Predstava Footloose nastala je prema istoimenom filmu iz 1984. godine. Predstava je prvi put izvedena 1998. godine na Broadwayu. U Hrvatskoj se Footloose izvodi od 3. mjeseca do 12. mjeseca ove godine u Kinu Studenstskog centra u Zagrebu.
Autorski tim orginalnog mjuzikla su Dean Pitchford, Tom Snow i Walter Boobie.
Redatelj i koreograf hrvatskog Footloosa je Igor Barebić.
U predstavi se govori o tinejdžeru Renu McCormacku koji je došao iz Chicaga sa svojom ostavljenom majkom. Prvi dan u školi pod odmorom počinje plesati na hodniku gdje ga jedan učenik zaustavi i kaže mu da je u ovom gradu ples zabranjen od kad su četvorica učenika išla kući s zabave i na putu kući poginula. Ren se zaljubljuje u problematičnu djevojku Ariel koja ga na početku ne primjećuje, međutim, na kraju su zajedno i Ariel pomaže Renu da uvjeri Gradsko Vijeće da ples nije uzrok smrti na što se Vijeće smekša i ponovno dopusti ples u gradu što oduševi sve učenike. U hrvatskom Footlooseu glavne likove Rena i Ariel glume, Rena glumi Nikola Milat. A Ariel Mateja Majerle.
U predstavi se neprestano nešto suprotstavlja. Predstava je upotpunjena izvanredno uvježbanim plesom i pjevanjem glumaca uz pratnju živog orkestra.

Darija Geček, 8.a

O muzeju

Muzej Mimara smješten je u neorenesansnoj palači sa kraja 19. st. na Rooseveltovom trgu. Fundus čini 3750 umjetnina raznolikih tehnika i materijala, te različitih kultura i civilizacija. Tu je oko 450 slika i crteža slavnih majstora različitih škola (Raffael, Velasquez, Rubens, Rembrant, Goya), zatim oko 200 skupltura od antičkog doba do 20. st. te arheoloških rijetkosti starog Egipta i Grčke. Zbirka stakla izuzetna je cjelina umjetničkih vrijednosti staklarskog obrta. Kroz više od 300 izloženih primjeraka prati razvojni put o drevnog Egipta i Rimskog carstva do poznatih venecijanskih i drugih europskih radionica. Zbirka umjetnina Dalekog Istoka sadrži predmete od rijetkih materijala poput žada, laka i roga nosoroga. Muzej posjeduje bogatu stručnu knjižnicu s 5400 naslova. Stalni postav oblikovan kao kronološko nizanje povijesno-stilskih razdoblja.

(Izvor: Turistička zajednica grada Zagreba)