Terenska nastava u Vukovar

Autor: Ivana Vrček, 8. 10. 2024.

Povodom projekta „Posjet učenika osmih razreda Vukovaru“, učenici osmih razreda iz Osnovne škole Ante Starčevića u Lepoglavi, bili su na dvodnevnoj terenskoj nastavi iz predmeta Povijest u Vukovaru od 2. listopada do 3. listopada 2024.

Ljudi često zaboravljaju ono što se dogodilo, no neki događaji ne smiju se zaboraviti. Kako bismo svjedočili događajima iz prošlosti, moja generacija i ja uputili smo se 2. i 3. listopada na terensku nastavu u Vukovar.

Dolaskom u Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar slušali smo predavanja “Domovinski rat” i “Bitka za Vukovar”. Nakon prijave u hostel posjetili smo Gradski muzej Vukovar i Muzej vučedolske golubice. Dvorac Eltz bio je jedna velika ruševina kao i ostatak grada. Posjetili smo Vodotoranj, simbol Vukovara i svih događanja te strašne 1991. godine. Vukovar, grad žrtve i stradanja, ni kriv ni dužan trpio je puna tri mjeseca. Teško smo slušali i gledali kako je na tisuće bespomoćnih ljudi koračalo teškim stopama, sa samo jednim koferom u ruci u kojem je bio cijeli njihov život, razmišljajući hoće li dočekati sutra. Spoznaja da smo napadnuti od susjeda bila je teška. Drugog dana posjetili smo memorijalne lokacije: Mjesto sjećanja – Vukovarska bolnica ’91 - ustanova sa srcem, koja je nekome bila spas, a nekome zadnja postaja, Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata – groblje koje čuva sve naše Heroje, Masovnu grobnicu Ovčara - na kojoj su se ugasili mnogi životi koji su htjeli živjeti u miru, Kukuruzni put – put spasa, Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Posjet je završio Školom mira i kvizom za učenike svih škola koje su tih dana sudjelovale u programu, a na kojem su lepoglavski učenici (predstavnici Samuel Risek i Jakov Kihas) osvojili treće mjesto.

Trerenska nastava u Vukovar poučila nas je o važnim povijesnim događajima te nas naučila jednu bitnu stvar; sve je bezvrijedno ako nemaš mir i slobodu, ako nemaš ljubavi u sebi. Sve što su ljudi i branitelji, i grad pretrpjeli, uči nas koliko moramo voljeti Hrvatsku, mali ali složan narod, jer da nije bilo branitelja, njihove ljubavi i želje, ne bi bilo slobodne nam domovine.

Zato im hvala za sve!

Lorena Barlek, 8. a