Učenici učili o sigurnosti u prometu

Učenici drugih i trećih razreda u srijedu, 08. lipnja, učili su o ponašanju u cestovnom prometu na nov i zanimljiv način. Naime, u školi je proveden program Jumicar koji je nastao u Finskoj 1989. godine, a cilj mu je educirati djecu o sigurnosti u prometu na jednostavan, originalan i zabavan način.

Program edukacije sastojao se od teorijskog i praktičnog dijela. U teorijskom dijelu edukacije učenici su učili o pravilnom i nepravilnom ponašanju pješaka,
uočavanju opasnosti u prometu, pravovremenom opažanju objekta, značenju horizontalne i vertikalne signalizacije, pravilnom korištenju zaštitne kacige i sigurnosnog pojasa. Praktični dio obuke proveden je na poligonu pa su tako učenici dobili priliku samostalno upravljati miniautima koji su opremljeni benzinskim motorom, papučicom za kočnicu, gasom, sigurnosnim pojasom i upravljačem. Zahvaljujući samostalnom upravljanju automobilom, učenici su mogli doživjeti promet iz uloge vozača  te su se upoznali sa svakodnevnim situacijama u prometu čijih opasnosti najčešće nisu ni svjesni. Edukaciju su obavljali stručno kvalificirani djelatnici koji su učenike upozoravali na pogreške i učili ih snalaženju u pojedinim prometnim situacijama.

Osim o ponašanju u prometu učenici su bili upoznati i s pružanjem prve pomoći čemu su ih podučavali pripadnici Društva Crvenog križa Varaždinske županije. S obzirom na to da u programu Jumicar sudjeluje i policija, učenici su se upoznali i s njihovom opremom i djelokrugom rada kao i s radom vatrogasaca. Članovi DVD-a Lepoglava učenicima su približili svoj posao i pokazali im čime mora biti opremljeno vatrogasno vozilo, kako izgleda vatrogasno odijelo te su im dali priliku da se iskušaju u gašenju požara.

Na kraju provedbe edukacije učenicima su podijeljene Jumicar vozačke dozvole.

Više o programu možete pročitati na: http://jumicar.net/

objavio: Nevenka Harjač   datum: 13. 6. 2016.