Međunarodni izazov Dabar@ucitelji.hr

Autor: Ivana Vrček, 21. 12. 2023.

Međunarodno natjecanje Dabar@ucitelji.hr, koje promiče informatiku i računalno razmišljanje, u našoj se Školi održava već četvrtu  godinu. Tjedan Dabra ove se godine održao od 13. do 17. studenoga, prema rasporedu nastave informatike. Misao je vodilja ovog izazova sljedeća: Dabar je više od natjecanja. Dabar je izazov! Svi su zadaci jedinstveni i temelje se na osnovnim konceptima informatike i računalnog razmišljanja. Rješavanje ovih izazova zahtijeva logičko promišljanje, sintezu i analizu, imaginaciju, apstrakciju, algoritamsko razmišljanje i kreativnost, a to su najvažnije vještine računalnog razmišljanja. Elementi igre prisutni u zadacima potiču motivaciju i uključenost učenika te stvaraju osjećaj užitka nakon intelektualnog napora. Natjecanje je međunarodno, što dodatno motivira učenike da i oni budu dio istog. Organizator je natjecanja u Hrvatskoj udruga „Suradnici u učenju“, uz podršku Hrvatskog saveza informatičara, Visokog učilišta Algebra, CARNET-a i Ministarstva znanosti i obrazovanja. Učenici se natječu u pet kategorija, od kojih su četiri namijenjene učenicima osnovnih škola.
Ove godine na natjecanju je sudjelovao dosad rekordan broj natjecatelja, 49065 učenika i 1200 mentora. Učenici naše Škole natjecali su se u tri kategorije za osnovnoškolce – MiliDabar, KiloDabar i MegaDabar i ostvarili odlične rezultate. Učenik 6. b razreda David Županić je treći u državi, a uz njega Zlatnu diplomu i značku za izniman uspjeh osvojilo je još 9 učenika. Učenicima je mentorica učiteljica informatike Nevenka Harjač koja je provela natjecanje.