Posjet 42. Festivalu čipke u Idriji

Autor: Silvija Koščec, 19. 6. 2024.

U subotu, 15. 6. 2024., učenice koje pohađaju Čipkarsku grupu, zajedno s ravnateljem prof. Ratkom Tomićem, učiteljicom Gabrijelom Belčić i čipkaricama s područja grada Lepoglave, sudjelovale su na 42. Festivalu čipke u Idriji.

Nakon kratkog upoznavanja s Idrijom razgledali smo izložbu u Kajzer parku, jednom od mnogih ulaza u nekadašnji rudnik. Izložbu su osmislili studenti Prirodoslovnotehničkog fakulteta, Odjela za tekstil, grafiku i dizajn Sveučilišta u Ljubljani, a cijeli su nam koncept objasnili prof. Marija Jenko, jedna od autorica izložbe, te lokalni vodiči Branka i Bojan Režun. Nakon Kajzer parka posjetili smo izložbu na Aumeškom trgu koju su osmislile članice Društva čipkarica idrijske čipke, s temom Život teče“. Na glavnom gradskom trgu održavala se većina izložbi pa smo tako posjetili onu u galeriji Magazin gdje smo razgledali izložbu na kojoj su dominirale „Vrtnice upanja“ („Ruže nade“), a nakon toga izložbu pod nazivom Lučke (lampice, svjetiljke). Lampice su bile ukrašene idrijskom čipkom koju su izradile članice Društva čipkarica idrijske čipke. U blizini se nalazila izložba čipke u izlogu te izložba idrijske čipke na odjeći koju je osmislio Karlo Kirri. Kao posljednju, posjetili smo izložbu u sklopu Čipkarske škole Idrija. To je najveća i najstarija čipkarska škola na svijetu koja djeluje od 1876. godine. Škola ima 501 učenika, zaposlenih 6 učiteljica, a ima i svoj udžbenik koji je jedinstven u svijetu.

Naši su vodiči s mnogo entuzijazma i oduševljenja govorili o svom gradu, povijesti grada, čipki, tradiciji koju njeguju. Diveći se njihovu radu, potaknuli su nas da i mi još više zavolimo svoju tradiciju, svoje običaje, čipku, povijest koja ne zaostaje za ljepotom njihove. Ispunjeni i oduševljeni ostavili smo Idriju s osjećajem da svi imamo velik i važan zadatak da sebe i druge još više potaknemo na očuvanje naše tradicije.

Gabrijela Belčić

« Rujan 2024 »