OŠ Ante Starčevića Lepoglava

Izvješće o radu i postignućima učeničke zadruge

STEZICA

U OŠ Ante Starčevića Lepoglava velika pozornost posvećuje se učeničkom zadrugarstvu. Učenička zadruga STEZICA obnovljena je 2000.godine i od tada radi bez prekida. Zadruga je dobila ime STEZICA po stezici u vrtu, voćnjaku i stezici u čipki kao jednom od čipkarskih elemenata. U zadruzi aktivno sudjeluje 155 članova.a čini ju  6 sekcija:

POVRTLARSKA

VOĆARSKA

CVJEĆARSKA

EKOLOŠKA

RUČNI RAD

ČIPKARSKA

Jedna od najuspješnijih sekcija je ČIPKARSKA SEKCIJA. Ima 47 članova i ističe se najdužim i najuspješnijim radom. Grupa se zove DUBRAVKA , a ime je dobila po čipki koju čipkarice –LEPOGLAVČICE najčešće rade-okrugla čipka s cvjetnim motivom.

Lepoglavska čipka je vrlo lijepa,barokna s puno ukrasnih detalja-iz svijeta flore i faune-npr.cvjetovi tulipana, ivančice, jaglaci ,makovi,

velika ruža, tikvice ,žirevi, grožđe,listovi, leptiri, golubovi, kukci, pauci,bubamare…

Ističe se posebnom tehnikom izrade klepkanjem ili prebacivanjem batića.

Grupa radi manje čipke koje se brže naprave i lakše prodaju.Imamo suvenir DEDEK I BATEKI tj.umanjeni prikaz čipkarskog pribora.Za to imamo potvrde da je suvenir zbog svoje specifičnosti i originalnosti dobio status SUVENIR GRADA LEPOGLAVE,da je ŽUPANIJSKI SUVENIR, potvrdu od ZAVODA ZA INTELEKTUALNO VLASNIŠTVO da je zaštićen. Na državnoj smotri učeničkog zadrugarstva RH u  Puli 2009.suvenir je proglašen NAJPROIZVODOM.

Čipkarska grupa DUBRAVKA ne samo da izrađuje čipku koja se zbog svog osebujnog izgleda danas prezentira kao posebnost Lepoglave,te izvorni hrvatski proizvod na domaćem i stranom tržištu,grupa izrađuje i nakit od čipke-naušnice , ogrlice, broševe obogaćene swarovski kristalima i perlicama.

Naušnice od lepoglavske čipke i swarovski kristala proglašene su NAJPROIZVODOM na državnoj smotri učeničkog zadrugarstva RH u Opatiji 2011.

Grupa DUBRAVKA surađuje sa čipkarskom udrugom i drugim zadrugama kao i starijim čipkaricama koje su ujedno i naši vanjski suradnici. Sudjelujemo na svim manifestacijama na nivou grada,županije i RH gdje postižemo zapažene rezultate.Zadruga je izdala katalog sa svojim proizvodima i knjigu o čipki.

Lepoglavska čipka –neprocjenjena kulturna baština prenosi se na mlađe naraštaje već od 1. razreda OŠ. Svoje osebujno znanje na mlađe naraštaje prenose licencirane učiteljice čipkarice-Dragica Bajsić i Valentina Končevski .

POVRTLARSKA SEKCIJA –ima 24 člana,bavi se uzgojem ljekovitog i aromatičnog bilja (kadulja,ružmarin, majčina dušica,bosiljak, lavanda…)

VOĆARSKA SEKCIJA-ima 33člana, sekcija se bavi uređenjem voćnjaka, ima oko 400 voćki,većina jabuka.

CVJEĆARSKA SEKCIJA –ima 29 članova ,uređuje okoliš škole,sijanje,sadnja cvijeća na gredice i u tegle.

EKOLOŠKA SEKCIJA-ima 17 članova ,sekcija vodi brigu o čistoći škole i okoliša.Sudjeluje u obilježavanju važnijih eko datuma.

RUČNI RAD-ima 30članova,izrađuje slike i čestitke od konca.

U Lepoglavi, 15. veljače 2013.                    Ravnatelj škole :

Voditeljica učeničke zadruge :

Marica Kišiček                                              prof. Ratko Tomić

Telefon: 042/791-095